Lucifer's Friend - tuż przed Polską trasą

Lucifer's Friend

Legendarny zespół założony przez jeszcze bardziej legendarnego wokalistę – Johna Lawtona już w październiku po raz pierwszy odwiedzi Polskę.

 


LUCIFER'S FRIEND po raz pierwszy w Polsce!!!

 Trudno w to uwierzyć, ale muzycy od założenia zespołu w 1968 nigdy nie pojawili się w naszym kraju.
Nie chce się wierzyć słuchając debiutanckiego albumu Lucifer's Friend, wydanego w listopadzie 1970 roku, że nie osiągnęli statusu gwiazdy na miarę Deep Purple, Black Sabbath czy Uriah Heep. 


Fantastyczne hard rockowe riffy, świetne progresywne melodie, doskonały warsztat muzyczny - to wszystko składa się na arcydzieło, które niestety nie doczekało się należnego mu miejsca.  Otwierający debiutancką płytę Lucifer'S Friend utwór Ride In The Sky swoim początkowym  riffem  do złudzenia przypomina Imigrant Song z Led Zeppelin III, który ujrzał światło dzienne kilka dni wcześniej, jeżeli jednak dziś będziemy zaczynali przygodę z muzyką Lucifer's Friend to zapewne znajdziemy tu więcej podobieństw z Uriah Heep, które zresztą w tym samym czasie miało swój fonograficzny debiut. Uriah Heep  w późniejszym okresie odciśnie się na Lucifer's Friend, bo przecież  John Lawton założyciel i wokalista zespołu zastąpił w 1976 roku w Uriah Heep za mikrofonem Davida Byrona. Lawton zaśpiewał  z Uriah Heep na 3 płytach, zagrał największą w historii grupy trasę koncertową, zaśpiewał największy komercyjny hit Free Me i... wrócił do Lucifer's Friend, w którym to pozostaje do dziś. 


Zanim jednak odszedł, nagrał  z Lucifer's Friend kilka fantastycznych  płyt;  Where the Groupies Killed the Blues (1972), I'm Just a Rock & Roll Singer (1973), Banquet (1974), Mind Exploding (1976). Po powrocie na łono macierzystej formacji nagrali jeszcze płytę Mean Machine (1981) by zamilknąć na wiele lat. Każda z nich zasługuje by dumnie spoczywać na półce z takimi tytułami jak Machine Head Deep Purple, Look At Yourself Uriah Heep czy Paranoid Black Sabbath. Niestety, tytuły te nie zdobyły takiej popularności i na wielu półkach z płytami ich nie ma, bo ich właściciele gdzieś w życiu rozminęli się z muzyką Lucifer's Friend. Dziś wraca moda na winyle i widać śledząc portale aukcyjne, że zespół został ponownie odkryty, ich płyty pojawiają się niezwykle rzadko i osiągają kosmicznie wysokie ceny, wielokroć wyższe od przywołanych Uriah Heep czy Deep Purple. 


Powrócili w niemal oryginalnym zestawieniu z lat 70'. Najpierw  na scenę, później do studia, czego efektem jest wydana w 2015 płyta Awakening zawierająca kompilację starszych nagrań i nowego materiału  oraz  koncertówka Live @ Sweden Rock 2015. Zainteresowanie zespołem wzrosło, fani zaczęli domagać się nowego materiału i otrzymali pełnowymiarową płytę   Too Late To Hate (2016). Lucifer's Friend pokazali na niej, że są w doskonałej formie, a John Lawton śpiewa jak dwudziestolatek dystansując największych wokalistów. Aktualnie zespół kończy pracę nad nowym albumem z którym już w październiku zawita na krótką trasę do Polski. 


Na polskiej trasie obok Lucifer's Friend zagra nasz rodzimy rockowy gigant LIZARD. „Lucifer's Friend  to jeden z moich ulubionych zespołów - mówi Damian Bydliński, lider LIZARD:„ … mam w winylowej wszystkie ich płyty, a John Lawton to dla  mnie jeden z najwybitniejszych wokalistów rockowych. Bardzo się cieszę że Lizard będzie uczestniczył w ich trasie po Polsce, jestem ciekawy co ze starszych płyt usłyszymy podczas trasy”

 


Lizard w ubiegłym roku świętował 25 lecie działalności muzycznej, zaś w tym roku 20 lecie obchodzi  ich wspaniała płyta w Galerii Czasu. Zespół przygotował dla fanów nie lada niespodziankę z tej okazji, otóż płyta zostanie wznowiona na CD, ale ukaże się też w wersji winylowej! To nie dość niespodzianek, jeszcze przed końcem roku dostępna będzie nowa płyta LIZARD Half Live, a już w czasie koncertów z Lucifer's Friend Jaszczury  zaprezentują fragmenty nowego materiału na żywo.  

Damian Bydliński - frontman LIZARD:

„Ukazanie się naszej pierwszej płyty na winylu  zbiegnie się  z wydaniem nowego materiału - dodaje Damian Bydliński - będzie można porównać zespół sprzed 20 lat i dzisiejszy skład. Nad reedycją pracują najlepsi z najlepszych, nowy mastering przygotowany specjalnie pod winyl na pewno przypadnie do gustu wybrednym słuchaczom. Jeśli chodzi o trasę z Lucifer's Friend to zagramy materiał, który będzie dużą niespodzianką dla naszych fanów”. 


 

Lucifer’s Friend Poland Tour + Lizard
13.10.2017 – Bielsko Biała, Metrum
14.10.2017 – Wrocław, Firlej
15.10.2017 – Bydgoszcz, Kuźnia

Bilety dostępne w sprzedaży w salonach Empik, Media Markt, Saturn oraz na:

https://www.ticketpro.pl/artist/2122538-lucifers-friend-bilety.html
Współpracujemy z: