Kino Kosmos 1 - 7 marca

Już w piątek, 28 lutego w kinie Kosmos startuje cykl debat o sprawach dla Śląska ważnych – „Śląsk rajcuje”. Jak to w kinie, punktem wyjścia do rozmowy będzie film.

Na pierwszy ogień wybrany został obraz Michała Majerskiego „Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy”. Udział w dyskusji prowadzonej przez red. Józefa Krzyka, zapowiedzieli literaturoznawca Zbigniew Kadłubek i socjolog Tomasz Nawrocki Początek o godz. 18.15.

W sobotę, 1 marca, o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie w Metropolitan Opera. Tym razem „Kniaź Igor” Aleksandra Borodina. W rolę kniazia Igora Światosławowicza, który ruszył przeciwko najeżdżającym jego ziemie Połowcom, wcieli się wybitny rosyjski bas młodego pokolenia - Ildar Abdrazakov. Ten historyczny fresk wyreżyseruje Rosjanin znany ze zrywających z tradycją, często obrazoburczych inscenizacji, które są nowym odczytaniem klasycznych dzieł.

Natomiast w poniedziałek, 3 marca, o godz. 18.00 polecamy seans w ramach „Komicznie, kosmicznie”. W programie przedwojenna polska komedia „Czy Lucyna to dziewczyna?”. W rolach głównych wielkie gwiazdy: Eugeniusz Bodo, Jadwiga Smosarska oraz Mieczysława Ćwiklińska.

Już dziś zapraszamy również na imprezę, która potrwa od 8 do 9 marca, „Kobiece horyzonty. Gender w kinie”. W programie wydarzenia skupione wokół głośnej ostatnio kwestii; filmy oraz debata organizowana z Fundacją Różnorodności i Równości „Kontrasty” i z Krytyką Polityczną; a w roli wisienki na torcie spotkanie pt. „Opowiedz mi swój film” z feministką, literaturoznawczynią Małgorzatą Tkacz - Janik.

W repertuarze kina Kosmos od 1 do 7 marca:

• „Masz talent" – Oparta na faktach historia Paula Pottsa nieśmiałego sprzedawcy za dnia i śpiewaka operowego w nocy, który wygrywa brytyjską wersję programu "Mam talent";
"Tajemnica Filomeny" - Filomena Lee jako młoda dziewczyna urodziła dziecko, które zostało jej odebrane i oddane do adopcji. 50 lat później Filomena postanawia odnaleźć syna;
• "Oberschlesien – kołocz na droga" - Film Michała Majerskiego. Bohaterami tego dokumentu są ślązacy, którzy po wojnie wyjechali z Polski; ludzie wykorzenieni, nie czujący się u siebie ani w Niemczech ani w Polsce;
• "Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy" - Film Michała Majerskiego. Dokumentalna opowieść, którą tworzą rozmowy z mieszkańcami Górnego Śląska - tymi mieszkającymi tu od lat i tymi przymusowo tu przesiedlonymi. Reżyser stawia pytania o kształt dzisiejszego Śląska, o tożsamość mieszkańców.

W marcu w kinie Kosmos:

3, 10, 17, 24, 31 marca, godz. 18.00 – Komicznie, kosmicznie: „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Mareczku, podaj mi pióro!”, „Bracie, gdzie jesteś?”, „Klątwa skorpiona”, „Kalosze szczęścia”;
11 marca, godz. 18.30 – Klub Filmowy „Ambasada”: „Bronson”;
11, 25 marca, godz. 18.00 – Filmoteka Konesera: „Imperium zmysłów”, „Dzieje grzechu”;
12 marca, godz. 18.00 – Amerykańska Panorama: „Wszystko o Ewie”;
14 – 20 marca – Arcydzieła Amerykańskiego Kina;
15 marca, godz. 17.55 – Transmisja z Metropolitan Opera: „Werther”;
21 marca, godz. 18.00 – Short Waves. Najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina;
22 marca, godz. 18.30 – National Theatre Live: „Koriolan”;
27 marca, godz. 18.00 – Czwartek z kryminałem: “Zabójcy”.

 

Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach,
ul.Sokolska 66 kasa@kosmos.katowice.pl www.kosmos.katowice.pl
Aby być na bieżąco polub naszego Facebooka: https://www.facebook.com/KosmosKino




Współpracujemy z: